INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Opaliński (Opaleński) z Opalenicy h. Łodzia  

 
 
XV w. - po 1506-06-09, a przed 1507-03-15
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Opaliński (Opaleński) Piotr z Opalenicy h. Łodzia (zm. 1506/7), sędzia ziemski poznański i kasztelan lędzki. Był synem Piotra z Opalenicy i Bnina, w l. 1463–6 kasztelana santockiego (zm. 1466), i Małgorzaty Borkówny z Włoszakowic i Gryżyny. Należał do rozrodzonej rodziny panów z Bnina (w woj. kaliskim, pow. pyzdrskim). Jego rodzeni bracia, młodo zmarły Jan i młodszy Mikołaj, nie zrobili żadnej kariery politycznej, wielkie natomiast wpływy w państwie mieli stryjowie O-ego, młodsi bracia ojca, Maciej z Bnina zwany Mosińskim (zob.) i Piotr z Bnina, bp kujawski (zm. 1493). O. jako pełnoletni występuje wraz z braćmi zaraz po śmierci ojca (od r. 1467). Karierę rozpoczynał zapewne u boku stryja Macieja. W l. 1473–84, gdy Maciej był starostą wielkopolskim, O. brał udział wraz z nim sądach i towarzyszył mu często w licznych objazdach Wielkopolski. Od listopada 1479 do kwietnia 1480 był zastępcą Macieja na urzędzie starosty generalnego Wielkopolski. Zapewne protekcji stryja zawdzięczał także pierwsze urzędy ziemskie: wiosną 1477 został chorążym kaliskim, a w marcu 1478 przeszedł na ten sam urząd w bliższym mu woj. poznańskim. W r. 1486 metryka uniwersytetu lipskiego odnotowała immatrykulację chorążego poznańskiego Piotra; jeżeli nie chodzi tu o syna naszego O-ego, byłby to wyjątkowy wypadek studiów już po uzyskaniu urzędów ziemskich. W Lipsku chyba niedługo zabawił: w lutym i lipcu t. r. przebywał jeszcze w Wielkopolsce, a już 31 III 1487, na zjeździe w Kłodawie, otrzymał intratny urząd sędziego ziemskiego poznańskiego (być może był na to stanowisko postulowany przez szlachtę wielkopolską). Sądy ziemskie odbywały się wówczas w Wielkopolsce rzadko i nieregularnie, jeszcze rzadziej zasiadał na nich O. (w Poznaniu notowany jest ogółem zaledwie 8 razy, w Kościanie – ani razu), osadzając w obydwu powiatach swego stałego zastępcę, Andrzeja z Wilkowa Polskiego (1487–1502), dawnego zaufanego Macieja Mosińskiego.

O. stał chyba blisko Jana Olbrachta, który zaraz po wstąpieniu na tron polski dał mu konsens na wykup wsi w księstwie głogowskim (1492). Uczestniczył też O. w dwu wielkich sejmach Olbrachta (1493, 1496), a zapewne i w wyprawie wołoskiej 1497 r., podczas której król przyznał mu prawa do szeregu wsi w południowo-zachodniej Wielkopolsce, należących do szlachty, która nie stanęła na wyprawę. W r. 1500 był jednym z dwu kandydatów przedstawianych przez królewicza kard. Fryderyka królowi na kasztelanię lędzką. Latem 1502 podczas najazdu na Wielkopolskę wojującego z Ostrorogami rycerza łużyckiego Adama Szwaba O. został uprowadzony do Saksonii i tam uwięziony. W jego sprawie występowały do króla Aleksandra sejmiki wielkopolskie, żądając nawet przeznaczenia części wielkopolskiego poradlnego na wykup O-ego. Na prośbę królewską interweniował przebywający wówczas w Głogowie królewicz Zygmunt, który ostatecznie latem 1503 wykupił O-ego z niewoli za 1800 fl. Zwrot kwoty gwarantowało Zygmuntowi 7 panów wielkopolskich, a w r. 1504 O. spłacił królewiczowi większość długu. Dn. 6 IX 1503 O. otrzymał kasztelanię lędzką, nie rezygnując z urzędu sędziego poznańskiego. O. był wówczas jednym z czołowych przywódców szlachty wielkopolskiej. Jesienią 1503 został też z zalecenia królewskiego zastępcą ówczesnego starosty generalnego Wielkopolski Ambrożego Pampowskiego, a także poborcą podatkowym w r. 1503 w woj. poznańskim. W marcu 1504 król imiennie wzywał go na sejm piotrkowski. Uczestniczył też O. w sejmie radomskim (1505).

Po śmierci ojca O. wraz z braćmi trzymał niedzielnie Radlin (koło Jarocina), klucz opalenicki (zamek z 12 wsiami) oraz współgospodarzył we wniesionych przez matkę częściach klucza włoszakowickiego. W r. 1481 bracia dokonali działu dóbr: Mikołaj wziął Opalenicę, zaś O. – Radlin i części włoszakowickie. W latach następnych O. prowadził ożywioną akcję zamian i zakupów ziemi, np. w r. 1493 kupił od Borków część miasta Gostynia.

O. był żonaty z Anną, córką podkomorzego poznańskiego Stanisława Zbąskiego, wnuczką słynnego Abrahama (z jej siostrą Barbarą ożenił się brat O-ego Mikołaj, zaś jej brat Marcin Zbąski poślubił siostrę Opalińskich – Zofię). W r. 1482 O. opisał Annie 1200 zł wiana i posagu, ale o spłatę posagu procesował się ze szwagrami jeszcze w r. 1491. Zmarł po 9 VI 1506, a przed 15 III 1507.

Z dzieci O-ego znamy córki: Katarzynę (zamężną za Maciejem Czarnkowskim), Annę (zamężną za Feliksem Nieparckim) i Magdalenę (żonę Krzysztofa Zaremby), oraz synów: Piotra, potem kasztelana gnieźnieńskiego (zob.), Łukasza (zm. po r. 1530), Sebastiana (zob.), Jana, potem krajczego kor. (zm. 1547), wreszcie Macieja, ojca późniejszego marszałka kor. Andrzeja (zob.), po którym poszła starsza z dwóch głównych linii Opalińskich.

 

Dworzaczek, tabl. 112, 113; Gąsiorowski, Urzędnicy wpol.; – Cieplucha Z., Z przeszłości ziemi kościańskiej, Kościan 1929 s. 229–34; Gąsiorowski, Urzędnicy zarządu lokalnego w Wpol.; Nowogrodzki S., Rządy Zygmunta Jagiellończyka na Śląsku i w Łużycach, Kr. 1937 s. 126 n.; Pawiński A., Młode lata Zygmunta Starego, W. 1893 s. 240; Wiesiołowski J., Ambroży Pampowski – starosta Jagiellonów, Wr. 1976; – Acta capitulorum, II nr 1410; Akta Aleksandra; Akta grodz. i ziem., VII nr 100; Akta radzieckie poznańskie, Wyd. K. Kaczmarczyk, P. 1948 III, nr 2084; Cod. Pol., I nr 191: Kod. m. Kr., I nr 201; Liber quitantiarum regis Alexandri, w: Teki Pawińskiego, I; Matricularum summ., I–IV; Metrica nec non liber nationis Polonicae Universitatis Lipsiensis, Wyd. S. Tomkowicz, Arch. do Dziej. Liter., Kr. 1882 II 424; Vol. leg., I 128; – Arch. Państw. w P.: Kościan Z. 17 k. 228, Poznań Gr. 5–10; – Kartoteka Pracowni Słownika Historyczno-Geograficznego Średniowiecznej Wielkopolski IH PAN w P.: Opalenica.

Antoni Gąsiorowski

           

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.